به کار گیری فناوری Straw Checkerboard در چین

مقالات و پروژه های بسیاری در چین با استفاده از این تکنیک به همراه مطالعات دیگر صورت گرفته است. تکنیک استفاده از بقایای گیاهی و کاه و کلش به صورت صفحه شطرنجی، روشی برای تثبیت تپه های شنی می باشد. در این روش ساقه گیاهانی مانند گندم، برنج، نی و دیگر موادی از این قبیل، به صورت شطرنجی بر روی زمین جایگذاری می گردند. نیمی از آنها در شن دفن می شود و نیمی دیگر در سطح میماند. این بقایای گیاهی و کاه و کلش در سطح زمین از یک طرف باعث کاهش سرعت باد شده و از فرسایش بادی جلوگیری می کنند. و از طرف دیگر فاسد شدن تدریجی بقایای گیاهی اسقرار یافته، باعث افزایش مواد آلی خاک نیز می شوند.

هم چنین در نواحی با با بیش از۲۰۰ میلی متر بارندگی، گیاهان و بوته ها می توانند به عنوان بادشکن ها برای بهبود کیفیت تثبیت تپه های ماسه ای در این صفحه شطرنجی کشت گردند.

دانشمندان در ایستگاه تحقیقاتی بیابانShapotou، آکادمی علوم چین ،این تکنیک را در سال ۱۹۵۷ طراحی نمودند. و تا کنون با استفاده از این تکنیک در چین و کشورهای دیگر تجارب ارزنده ای را کسب نموده اند. یکی از نکات مهم در بکارگیری این روش استفاده از مشارکت مردمی و به نحوی درآمد زایی اقتصادی برای مردم می باشد.

تهیه و ترجمه:دکتر ریحانه مسعودی، دانشگاه تهران

منبع خبر:

http://english.cas.cn/newsroom/mutimedia_news/201806/t20180622_194419_1.shtml

تاریخ انتشار :

2019-05-28

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط


روش های حفظ آب، مبارزه با خشکسالی و فرسایش خاک

این نوشتار به تشریح روش‌های نسبتاً ساده نگه‌داری خاک می‌پردازد. تکنیک‌هایی که آب را به نفوذ در خاک وا می‌دارد تا حاصلخیزی...

فیلترهای مکعبی (Filter Cube)

با استفاده از سیستم‌های فیلتر ثابت مانند فیلترهای مکعبی (Filter Cube) قادر به کاهش سطح آلودگی در محل مربوطه و تضمین سلامت...

ماسه‌های آبگریز (هیدروفوبیک)

فناوري نانو از جمله فناوري‌هاي نوینی است که در طول یک دهه اخیر دامنه و وسعت کاربرد آن گسترش زیادی یافته است....

طرح تامین و انتقال و توزیع آب به عرصه های بحرانی گرد و غبار و نخیلات شادگان

دانلود گزارش مدیریتی اقدامات انجام شده در کانون جنوب و جنوب شرق اهواز-موسسه جهاد نصر منبع خبر: http://jahadnasr.com/

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری