فرسايش بادي خور و بيابانك را تهديد مي كند

فرسايش بادي خور و بيابانك را تهديد مي كند

اصفهان- ايرنا- رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري خور و بيابانك گفت : ۶ كانون بحران فرسايش بادي به وسعت ۱۹۱ هزار و ۳۳۵ هكتار سالانه بيش از هفت ميليارد ريال به اين شهرستان خسارت مي زند.مهدي آخوند روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: تاكنون به منظور مقابله با توسعه بيابان زايي و كاهش ريزگردها ۶۰ هزار هكتار از بيابان هاي شهرستان به جنگل هاي دست كاشت تاغ و قره داغ تبديل شده است. 
وسعت خور و بيابانك يك ميليون و ۱۰۰ هكتار است كه ۵۴ درصد آن را بيابان تشكيل مي دهد. 
وي مناطق گودجگارگ، چاهملك، فرخي، مصر، فرحزاد و جندق كانون هاي بحران فرسايش بادي خور و بيابانك ذكر كرد و گفت : اجراي عمليات بيابان‌ زدايي و تثبيت و كنترل حركت ماسه‌ هاي روان مي‌ تواند تا حدودي از پيشروي بيابان در اين شهرستان جلوگيري كند. 
به گفته وي اكنون با صرف پنج ميليارد ريال اعتبار نهال كاري ۱۰۰ هكتار از بيابان هاي منطقه فرخي و روستاهاي جعفرآباد و ابرهيم آباد اين منطقه در حال انجام است. 
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري خور و بيابانك ادامه داد: اين طرح به منظور جلوگيري از فرسايش خاك و طوفان گرد و غبار نهال كاري مي شود كه براي اجراي آن بيش از ۱۳ هزار اصله نهال از نوع تاغ و قره داغ در نظر گرفته شده است. 
آخوند يادآور شد اين منطقه قابليت نهال كاري در سطح هزار و ۸۰۰ هكتار را دارد. 
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري خور و بيابانك اضافه كرد : كاشت نهال، برگزاري برنامه هاي فرهنگي و تفريحي، حفاظت از منابع طبيعي و توزيع بروشورهاي اطلاع رساني از جمله اقداماتي است كه بايد زمينه براي اجراي آن فراهم شود. 
به گزارش ايرنا، خور و بيابانك در شرق اصفهان يك ميليون و ۱۷۵هزار هكتار وسعت دارد كه از اين مجموع يك ميليون و ۱۲۹هزار هكتار آن عرصه منابع طبيعي است كه ۵۰۰ هزار هكتار آن بيابان، ۶۰۰ هزار هكتار مرتع و ۶۰ هزار هكتار جنگل است. 
اين شهرستان با ۱۲ هزار كيلومتر وسعت در ۴۲۰ كيلومتري شرق مركز اصفهان قرار دارد. 

تاریخ انتشار :

2019-06-09

منتشر کننده :

ر رحیمیان

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

برچسب :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری