مطالعات منشأ یابی داخلی گردوغبار تا پایان تیرماه سال جاری به پایان می‌رسد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌ زیست، علی‌محمد طهماسبی بیرگانی مشاور رئیس سازمان و دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار در این نشست گفت: مطالعات منشأ یابی داخلی گردوغبار تا پایان تیرماه سال جاری به پایان می‌رسد.

این مهم ثمره ۱۸ ماه تلاش بی‌ وقفه سازمان حفاظت محیط ‌زیست بوده است که در آن مکان‌ های غبار خیر و غبارناک مشخص گردیده و بر مبنای این مطالعات، همه دستگاه‌ های عضو ستاد ملی مقابله با گردوغبار در خصوص مقابله با پدیده گردوغبار اقدام خواهند نمود.

وی با اشاره به اهم اقدامات انجام‌ شده در ستاد مقابله با پدیده گردوغبار در حوزه بین‌ الملل افزود: از ابتدای امسال با همکاری سازمان هواشناسی مطالعات منشاء یابی خارجی آغاز شده است که در این پروژه‌ ی فراملی که کل خاورمیانه و آسیای میانه را در بر می‌گیرد، مکان‌ های غبار خیز منطقه و مسیر جریان عبوری گردوغبار مورد شناسایی قرار گرفته و مقرر است این مطالعات تا اواسط سال ۱۳۹۹ به پایان برسد.

طهماسبي بیرگانی با اشاره به اجرای طرح کمربند سبز در کشورهای دیگر ازجمله چین، استرالیا، امریکا و برخی کشورهای آفریقایی اظهار داشت: در خصوص خاورمیانه هم جمهوری اسلامی ایران ابتکار عمل را به دست گرفته و مقرر است با همکاری کشورهای منطقه نسبت به ایجاد کمربند سبز در کشورهای همسایه غربی اقدام شود تا از شدت گردوغبار در این نواحی کاسته شده و ورود جریانات گردوغبار به کشور کاهش یابد.

مشاور رئیس سازمان و دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار برنامه عمل دستگاه‌ های اجرایی مرتبط را برنامه‌ ای میان مدت با افق ۱۰ ساله توصیف نموده که اجرای آن تا سال ۱۴۱۰ در قالب برنامه‌ های پنج‌ ساله هفتم و هشتم توسعه کشور به مرحله اجرا در خواهد آمد. لازم به یادآوری است که این برنامه تا نیمه سال ۱۳۹۹ تهیه و به دستگاه های اجرایی ابلاغ خواهد شد.

در پایان این نشست نمایندگان استانی گزارشی از وضعیت استان‌ ها ارائه و ساز‌و‌کار همکاری و تعامل فی مابین نمایندگان استانی و ستادی  مشخص گردید.

منبع خبر:

https://www.doe.ir/portal/home/?news/196210/963034/1001389/%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84

منبع تصویر:

https://www.doe.ir/portal/home/?news/196210/963034/1001389/%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84

تاریخ انتشار :

2019-06-12

منتشر کننده :

admin

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری