گزارش منشاء گرد و غبار شمال شرق کشور به وزارت امور خارجه ارائه شد

مشهد- ایرنا- معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: گزارش منشاء فرامرزی گرد و غبار شمال شرق کشور تهیه و به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ارائه شد.

محمد عرفانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این گزارش با هدف کمک به وزارت امور خارجه در زمینه رایزنی با کشورهای عامل افزایش گرد و غبار در شرق کشور ارائه شده است. وی اظهار داشت: به منظور جامعیت و تقویت جنبه علمی این گزارش، طرح جامع گرد و غبار در شمال شرق کشور نیز از سوی جامعه دانشگاهی استان باید تهیه شود که اقدامات اولیه این مطالعات انجام شده است.

وی با بیان اینکه شرق کشور از ۲ کانون گرد و غبار در قره قوم ترکمنستان و هرات افغانستان تحت تاثیر است گفت: در تهیه طرح یاد شده شهرهای مشهد، خواف، تایباد و سرخس که بیشترین تاثیر را از این کانون ها دارند مورد بررسی قرار می گیرند. عرفانی افزود: کنترل کانون های گرد و غبار در اولویت کاری اداره کل منابع طبیعی استان است و با توجه به فعالیت ۱۶ کانون گرد و غبار در این استان و کانون های خارجی باید این موضوع با جدیت دنبال شود.

وی با بیان اینکه تهیه طرح جامع گرد و غبار در شمال شرق کشور توسط جامعه دانشگاهی ۶ ماه به طول می‌انجامد اظهار داشت: با تهیه این طرح تصمیم گیری برای رایزنی در زمینه کنترل کانون های فرامرزی گرد و غبار، سهل تر می شود.

هوای مشهد خرداد ماه سال گذشته ۱۱ روز تحت تاثیر ریزگردها، آلوده و در وضعیت هشدار قرار گرفت. هوای این کلانشهر همچنین مدت سه روز در وضعیت اضطرار و یک روز در وضعیت خطرناک بود.
بیابان قره قوم یکی از بزرگترین کویرهای شنی جهان است که حدود ۷۰ درصد مساحت ۳۵۰ هزار کیلومتری کشور ترکمنستان را در بر می گیرد.

کانون گرد و غبار هرات در افغانستان نیز یکی از کانون های تهدید کننده شرق ایران است.

منبع خبر:

https://www.irna.ir/news/83364531/

تاریخ انتشار :

2019-06-23

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری