اجرای عملیات بیابان زدایی در ۲۵۸ هکتار از اراضی بیابانی ورامین

‌رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین از اجرای عملیات بیابان زدایی در ۲۵۸ هکتار از اراضی بیابانی این شهرستان خبر داد.

‌به گزارش ایسنا، احمد فدایی صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران حاضر در اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین گفت: با هدف تثبیت شن‌های روان و جلوگیری از پیشروی بیابان، عملیات بیابان زدایی در سطح ۲۵۸ هکتار از اراضی بیابانی منطقه ابردژ-آبشور واقع در شرق این شهرستان به مرحله اجرا درآمده است. وی افزود: این اقدامات در قالب کاشت گونه تاغ که سازگار با مناطق بیابانی است، انجام شده که همراه با کاشت، عملیات مراقبت و آبیاری نیز صورت گرفته است.

وی پدیده بیابان زایی را تهدیدی زیست محیطی دانست و تصریح کرد: تولید گرد و غبار ناشی از پدیده بیابان زایی در منطقه ابردژ ورامین علاوه بر تهدیدی جدی برای سلامتی جوامع محلی و همچنین کلانشهر تهران، تهدیدی برای عرصه تولید و اشتغال به شمار می‌آید که با توجه به این مهم ضرورت ایجاب می‌کند که برای کنترل و مهار این پدیده اقدامات بیابان زدایی استمرار داشته باشد.

این مقام مسئول وسعت اراضی بیابانی شهرستان ورامین را ۳۳ هزار هکتار اعلام کرد و اظهار داشت: تاکنون بیش از ۱۱ هزار هکتار از اراضی بیابانی این شهرستان زیر پوشش عملیات تاغ‌کاری و بیابان زدایی قرار گرفته است.

فدایی در ادامه اضافه کرد: اقدامات بیابان زدایی علاوه بر تثبیت شن‌های روان و مانع از پیشروی بیابان، بازگشت روح زندگی، تلاش و رونق اقتصادی از جمله کشاورزی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان در این منطقه و اطراف آن را به همراه داشته است. این مسئول منابع طبیعی شهرستان ورامین تصریح کرد: برای کل محدوده بیابانی منطقه طرح‌های مصوب بیابان زدایی و مدیریت جنگل‌های دست کاشت تهیه شده که در صورت تأمین اعتبار و با پیش بینی‌های صورت گرفته این امکان و آمادگی وجود دارد تا کل منطقه بیابانی شهرستان زیر پوشش عملیات بیابان زدایی قرار گیرد.

وی یادآور شد: بر اساس مصوبه ستاد فضای شهرستان ورامین و طرح موضوع در کمیته فنی منابع طبیعی استان تهران، به منظور جلوگیری از بروز آفات همچون موریانه و خشکیدگی گونه‌های تاغ، طرح پاکسازی و جمع آوری سرشاخه‌های خشک در تاغزارهای منطقه ابردژ این شهرستان در دستور کار قرار دارد.

منبع خبر:

https://www.isna.ir/news/98041105649/

تاریخ انتشار :

2019-07-02

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری