استفاده از مالچ ریگی به جای نفتی در تثبیت شن‌های روان سمنان

رای اولین‌بار در کشور یک طرح به منظور تثبیت شن‌های روان و جلوگیری از گرد و غبار با بهره‌گیری از نظریه پروفسور کردوانی در خصوص استفاده از مالچ ریگی و سنگریزه‌ها به جای مالچ نفتی در گرمسار اجرایی شد.

علی‌نقی حیدریان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در همین ارتباط در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: این نظریه سال‌ها پیش از سوی پروفسور کردوانی مطرح و از همین رو منابع طبیعی استان تصمیم گرفت این طرح ابتکاری را در زادگاه ایشان اجرایی کند.

وی از سمنان به عنوان یک استان بیابانی نام برد و گفت: حدود ۵.۵ میلیون هکتار از مساحت ۹.۷ میلیون هکتاری این استان را کویر و بیابان تشکیل می‌دهد و همین ضرورت اجرای طرح‌های بیابان‌زایی را در هفتمین استان پهناور کشور بیش از پیش روشن می‌کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان سهم بیابان‌ها از وسعت این استان را ۵۷ درصد برشمرد و اظهار کرد: یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی بیابانی استان تحت تأثیر فرسایش‌های بادی است که بیش از ۶۰۰ هزار هکتار آن را کانون‌های بحران تشکیل می‌دهند.

حیدریان از وجود ۲۲ نقطه کانون بحرانی در بیابان‌های این استان خبر داد و افزود: منابع طبیعی استان طرح‌های متعددی در همین ارتباط مورد مطالعه قرار داده است.

وی با بیان اینکه از دهه چهل کار مقابله با بیابان‌زایی در استان شروع شده خاطرنشان کرد: کار مقابله با پیشروی بیابان در استان از طرق مختلف از جمله نهال‌کاری، تاغ‌کاری، ایجاد بادشکن، مالچ‌پاشی و…انجام می‌شود.

حیدریان با بیان اینکه در ۵۰ سال گذشته بیش از ۱۱۰ هکتار جنگل دست کاشت تاغ در استان ایجاد شده گفت: این تاغ‌ها تا حدود زیادی مانع از پیشروی بیابان در مناطق هدف شده اما وسعت بیابان‌ها در استان بالا است و همین نیاز به کار بیشتر را هویدا می‌کند. وی با تقدیر از پیشنهاد دکتر کردوانی در این طرح اظهار کرد: در صورت موفقیت این طرح پایلوت، اجرای طرح‌های مالچ ریگی در استان توسعه می‌یابد.

منبع خبر:

https://www.isna.ir/news/98041004833/

تاریخ انتشار :

2019-07-03

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری