اطلاعات کانون‌های تولید ریزگرد کشور تهیه شد

تهران – ایرنا – مدیرکل مقابله با پدیده گروه وغبار سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد:‌به منظور بررسی منشا تولید گردوغبار یا ریزگردها تلفیقی از اطلاعات زمین، تصاویر ماهواره ای و اطلاعات محلی در ۵۴۰ ایستگاه سراسر ایران تهیه شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا علی‌محمد طهماسبی روز شنبه در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران گفت: ایران بر اساس بررسی‌ها اکنون ۲۵ میلیون هکتار منطقه مستعد تولید گرد و غبار به علت متاثر بودن از فرسایش خاک بر اثر باد دارد. وی یادآورشد: در استان تهران ۱۰۰ هزار هکتار منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی داریم که در شهرستان های ری و ورامین قرار دارند.

طهماسبی اظهارداشت: استان تهران بر اساس بررسی ها چندان در معرض فرسایش پذیری زیاد و خیلی زیاد نبود و سطح زیاد آن به ۲۰۰ هکتار می رسید و گرد و غبار محلی بیشتر استان تهران را درگیر می کند.

مدیرکل دفتر مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان محیط زیست کشور گفت: مساله مهم در کشور مربوط به گرد و غبار محلی است که وضعیت آن طی ۱۵ سال بررسی و تدوین شد. وی خاطرنشان کرد: میزان تولید گرد و غبار کشور طی پنج سال منتهی به ۹۴ را بررسی کردیم تا میانگین فصلی بلند شدن گرد و غبار مشخص شود و در تهران بر همین اساس از ری و ورامین گرد و غبار برخاسته است.

طهماسبی ادامه داد: طی ۲ سال گذشته نقشه راهی تهیه کردیم که بر اساس آن کار را دنبال می کنیم؛ شناسایی کانون ها موضوع بحث همیشگی بوده و مطالعات در تمامی استان ها انجام شده است که تا یک ماه آینده در دست انتشار قرار می گیرد.

مدیرکل مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه برنامه پنج ساله در این زمینه تهیه شده است گفت: برآورد خسارت گرد و غبار را اوایل امسال آغاز کردیم تا حداقل این میزان را در ۶ استان دارای بیشترین درگیری، برآورد کنیم.

وی اضافه کرد: در مورد منشاءیابی خارجی هم قراردادی برای بررسی وضعیت اطراف ایران منعقد شده است تا منشا تولید گرد و غبار در خارج از کشور مشخص و بررسی شود.

منبع خبر:

https://www.irna.ir/news/83383124

تاریخ انتشار :

2019-07-06

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری