کاکتوس اپونتیا سازگار با کم‌آبی در منطقه سیستان کشت می‌شود

عملیات اجرایی طرح پایلوت کشت کاکتوس اپونتیا با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط ‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در استان سیستان و بلوچستان در محدوده پارک علم و فناوری دانشگاه زابل آغاز شد.

 به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گیاه کاکتوس یکی از گونه‌هایی است که به‌واسطه مقاومت به خشکی و سازگاری با کم‌آبی از طریق سازمان خواربار جهانی به‌عنوان یک گزینه مناسب برای کشت در مناطق خشک و نیمه‌خشک جهان، توصیه شده است.

در میان گونه‌های کاکتوس opuntia focus indica  به‌واسطه نقش مهم آن در تعلیف دام و هم‌چنین ارزش‌های بالای غذایی، دارویی و صنعتی می‌تواند نقش مهمی در معیشت ساکنین سواحل جنوبی کشور ایفا کند. منشا این گیاه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آمریکا است اما این گیاه در طیف وسیعی از شرایط اقلیمی در سراسر قاره آمریکا یافت می شود.

کاکتوس نوپالی به طور گسترده ای توسط مردم آمریکا با هدف تجارت به آفریقا، آسیا، اروپا و استرالیا آورده شده است. نوپال کاکتوس به اسم گلابی خاردار هم شناخته می شود. این گیاه با استفاده از فناوری ها و شیوه های مختلف حفظ و پردازش می شود. گیاه نوپالی به صورت میوه، آب میوه و مرباجات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و در نهایت از آن به عنوان افزودنی و ماده رنگی در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی نیز استفاده می کنند.

به همین منظور ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام به ایجاد سه سطح پایلوت در استان‌های سیستان و بوشهر و یک سطح خزانه در شمال کشور کرده است. این طرح با حمایت ستاد و توسط دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس اجرایی خواهد شد.

با توجه به موقعیت اقلیمی سیستان و بلوچستان و خشکسالی چند سال اخیر در این استان، کار تحقیقاتی کشت گیاهان سازگار با شرایط منطقه در سال های اخیر در دانشگاه زابل اجرایی شده و تا کنون بیش از ۱۰۰ گونه گیاهی در دانشگاه زابل کشت شده است. گیاهان دارویی کشت شده، سازگاری مناسبی با منطقه دارند و حتی برخی از این گیاهان به دلیل تنش های محیطی نسبت به خاستگاه اولیه خود از عملکرد بیشتری نیز برخوردار هستند.

یکی از این گیاهان که شرایط کشت دراستان سیستان را دارد، گیاه کاکتوس نوپالی است که عملیات اجرایی اولین پایلوت کشت این گیاه در این استان ، طی بازدید نادرقلی ابراهیمی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به همراه تعدادی از اعضای هیات ‌علمی دانشگاه‌های سیستان و بلوچستان از شهرستان زابل و مدیران محلی و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی آغاز شد.

کشت کاکتوس اپونتیا سازگار با کم‌آبی در منطقه سیستان

منبع خبر:

http://ab.isti.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=18&pageid=2080&newsview=45078

تاریخ انتشار :

2019-07-08

منتشر کننده :

admin

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری