۵۰۰ هکتار تاغ در ورامین کاشته می‌شود

احمد فدایی اردستانی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: درختان تاغ در کویر مرکزی، از عوامل مهم تثبیت خاک و مقابله با بیابان زایی محسوب می شود که نقش مهمی در اکوسیستم منطقه ایفا می‌کند.
وی افزود: شهرستان ورامین بیش از ۱۰ هزار هکتار جنگل تاغ دست کاشت دارد که تلاش می شود با کاشت همه ساله این گیاه، ضمن جلوگیری از بیابان زایی، به سطح این جنگل ها افزوده شود.
وی گفت: سال گذشته بیش از ۲۵۰ هکتار تاغ در اراضی کویری ورامین کاشته شد که این مهم با اختصاص اعتبارات لازم در برنامه ششم توسعه، امسال نیز با کاشت ۵۰۰ هکتار دیگر ادامه پیدا می کند.

فدایی اظهار داشت: با نابود شدن پوشش گیاهی در بخش های کویری ورامین، خطر ریزگردها نه تنها ورامین، که کل استان تهران را تهدید خواهد کرد از این رو اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان ورامین تلاش دارد تا ضمن کاشت این گیاه، از وضعیت پوشش تاغزارهای شهرستان حراست کرده و با آبیاری مستمر نهال های جوان تاغ، آنها را از خطر گرمای شدید هوا مصون کند.
وی با اشاره به اهتمام اداره منابع طبیعی در مقابله با سارقان تاغ گفت: برای اینکه یک درخت تاغ به مرحله ای از زندگی برسد که دیگر نیازمند مراقبت، آبیاری و رسیدگی نداشته باشد بیش از ۵ سال زمان سپری می شود و در این بین برخی از افراد سودجو، فرصت طلب و متخلف با قطع این درختان آسیب جدی به محیط زیست و اکوسیستم منطقه وارد می سازند.

تهران – ایرنا – رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری ورامین از توسعه ۵۰۰ هکتاری تاغزارهای این شهرستان در آینده خبر داد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری ورامین اظهار داشت: این سارقان از درختان تاغ جهت تهیه ذغال استفاده می کنند که تا کنون تعداد زیادی از آنان توسط محیط زیست و اداره منابع طبیعی بازداشت شده اند.

وی بیان داشت: نیروهای حفاظت از محیط زیست شهرستان ورامین با حضور دائم در منطقه، با سارقان درختان تاغ برخورد و از نابودی درختان تاغ جلوگیری می کند.
ورامین در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
تاغزارهای شهرستان ورامین در حاشیه کویر مرکز و در مجاورت راه آهن سراسری تهران – مشهد واقع شده است.

منبع خبر:

https://www.irna.ir/news/83405397

تاریخ انتشار :

جولای 21, 2019

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

برچسب :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری