منشا گرد و خاک در خراسان جنوبی بادهای ۱۲۰ روزه است

حسین اکبری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اگر پوشش گیاهی و سنگ فرش طبیعی استان تخریب شود، این پدیده‌ها شدت بیشتری خواهد داشت.

وی اظهار داشت: در شرایط فعلی تعداد روزهای ناسالم استان در سال خیلی بالا نیست اما به دلیل زیاد بودن کانون‌های فرسایش، وقوع پدیده گرد و غبار رو به افزایش بوده که نگران کننده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تاکید کرد: برای پیشگیری از وقوع گرد و خاک به این شدت باید بیشتر مراقب پوشش گیاهی استان و کاهش افت سفره‌های آب زیرزمینی باشیم.

وی گفت: روز گذشته (یکشنبه) به صورت لحظه‌ای تا بالای یک هزار میکرو گرم بر متر مکعب شاخص گرد و غبار در استان ثبت شد که ۱۰ برابر استاندارد است.

اکبری افزود: از ساعت ۱۱ روز شنبه تا ۱۱ صبح (یکشنبه) شاخص گرد و غبار در استان به ۲۹۰ رسید لذا دیروز به عنوان روز ناسالم از نظر طبقه‌بندی آلودگی هوا محسوب می‌شود.

بیرجند – ایرنا – مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: منشا گرد و خاک در این استان داخلی است و به بادهای ۱۲۰ روزه سیستان برمی‌گردد.

وی با این پیش‌بینی که گرد و غبار تا یکی ۲ روز دیگر ادامه داشته باشد اظهار داشت: ممکن است غلظت گرد و خاک کمتر شود اما لازم است مردم به ویژه بیماران، سالمندان و کودکان از ترددهای غیرضروری پرهیز کنند.
وزش باد شدید همراه با گرد و خاک طی ۲ روز گذشته موجب کاهش دید افقی در برخی مناطق استان خراسان جنوبی از جمله بیرجند شد.

بنابر اعلام هواشناسی این وضعیت تا پایان هفته جاری ادامه خواهد داشت و کاهش دید افقی، اختلال در ترددهای جاده‌ای و بروز خسارت دور از انتظار نیست. بیشینه سرعت وزش باد در بیرجند به ۲۹ متر بر ثانیه یا ۱۰۴ کیلومتر در ساعت از سمت شمال شرق رسید.

منبع خبر:

https://www.irna.ir/news/83405331

تاریخ انتشار :

2019-07-22

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری