اجرای عملیات بیابانزدایی در ۱۰۰۰ هکتار از عرصه‌های بیابانی البرز

مدیرکل منابع طبیعی البرز از وجود ۲۵ هزار هکتار کانون ریزگرد داخلی در استان خبر داد.

حامد فرضی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا‌، اظهار کرد: از سفر قبلی ریاست جمهوری به استان ۲۰ میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌های بیابانزدایی جذب شده که با تخصیص آن توانسته ایم طرح‌های مختلفی برای جلوگیری از توسعه عرصه‌های بیابانی اجرا کنیم.

وی با اشاره به وسعت عرصه‌های بیابانی استان ادامه داد: در حال حاضر ۵۴ هزار هکتار اراضی بیابانی در استان وجود دارد که ۲۴ هزار هکتار آن جزء کانون‌های ریزگرد داخلی است.

وی توضیح داد: طی سال‌های اخیر حدود ۱۲ هزار هکتار عملیات بیابانزدایی در دو شهرستان اشتهارد و نظرآباد اجرایی کرده ایم و در حال حاضر در مرحله مراقبت و حفاظت از این عرصه‌ها هستیم.

این مسئول خاطر نشان کرد: گونه‌های کاشت شده در این ۱۲ هزار هکتار گونه‌های سازگار با عرصه‌های بیابانی و مقاوم به کم آبی و خشکسالی است.

بیابانزدایی البرز

فرضی ابراز کرد: امسال هم برنامه داریم در هزار هکتار از عرصه‌های بیابانی استان عملیات بیابانزدایی صورت دهیم و مقدمات آن انجام شده و قرار است از محل اعتبارات ملی هم برای اجرای این طرح بهره‌مند شویم.

مدیرکل منابع طبیعی البرز ادامه داد: اجرای این طرح ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که با تخصیص آن فرایند کاشت، حفاظت و داشت از این هزار هکتار صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به وضعیت کانون‌های ریزگرد استان گفت: عرصه‌های کانون ریزگرد بیابانی استان بین استان‌های تهران، مرکزی و قزوین مشترک است که شامل بیش از ۱۵۶ هکتار کانون ریزگرد که سهم البرز از آن ۲۵ هزار هکتار است.

وی ابراز کرد: امسال به دلیل بارندگی مناسبی و پوشش گیاهی متراکمی که به واسطه این بارش ایجاد شد، کانون ریزگردهای استان آنچنان مشکل ساز نشدند ولی سال‌های گذشته شاهد پراکندگی ریزگردها در مناطق مختلف استان بودیم.

‌‌‌‌‌‌‌‌منبع خبر:

https://www.isna.ir/news/98050904719/

تاریخ انتشار :

2019-08-03

منتشر کننده :

admin

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری