تامین آب و اعتبار، مهم‌ترین دغدغه ادامه عملیات نهالکاری کانون‌های گردوغبار خوزستان

نهالکاری در کانون ۱۱۲ هزار هکتاری گردوغبار

علیرضا جمشیدیان مدیرکل اداره منابع طبیعی استان خوزستان اذعان داشت: این اقدامات در کانون شماره ۴ که وسعتی حدود ۱۱۲ هزار هکتار دارد و بزرگترین عرصه بین ۷ کانون گردوغبار محسوب می‌شود، با نهالکاری به وسعت ۲۰ هزار هکتار در سال‌های ۹۵ و ۹۶ آغاز گردید.

وی در ادامه گفت: امیدواریم با اقداماتی که در کانون‌های گردوغبار تحت عنوان نهالکاری آغاز شده، در سال‌های آینده بتوانیم این کانون‌ها را کنترل نماییم.

وی عملیات نهالکاری را اقدامی بلندمدت عنوان کرد و افزود: بازتاب این اقدام در سال‌های ابتدایی قابل مشاهده نیست و ممکن است نتیجه مطلوب آن در بازه‌ای ۵ الی ۱۰ سال نمایان شود، اما چشم انداز بسیار خوبی برای این طرح پیش بینی می‌کنیم.

نهالکاری کانون‌های گردوغبار خوزستان

اجرای عملیات مدیریت چَرا و قُرُق در سال ۹۷

جمشیدیان بیان داشت: در سال‌های ابتدایی، فقط نهالکاری در دستور کار بود، اما در سال‌های بعد اقدامات و پروژه‌های دیگری نیز تعریف شد و مدیریت چَرا و قُرُق در سال ۹۷ با وسعت ۱۱۲ هزار هکتار در کانون‌های ۴، ۵ و ۶ اجرایی گردید.

این مقام مسئول اظهار کرد: علاوه بر مدیریت چَرا و قُرُق، مدیریت هرزاب به وسعت ۵ هزار هکتار را که به صورت احداث گوراب، بیتینک و هلالی‌های آبگیر انجام شده بوده نیز در دستور کار داشتیم و در حال حاضر در کانون‌های گردوغبار شهرستان‌های ماهشهر و امیدیه که روش‌هایی  برای کنترل کانون‌های مولد گردوغبار به شمار می‌روند،اجرایی شده است .

مدیرکل اداره منابع طبیعی استان خوزستان ابراز امیدواری کرد با تداوم این پروژه، بتوانیم اقدامات عملی خوبی انجام دهیم.

نهالکاری کانون‌های گردوغبار خوزستان

مراقبت، نگهداری و آبیاری نهال‌ها مهم‌ترین اقدام در کانون‌های گردوغبار

علیرضا جمشیدیان اذعان داشت: درحال حاضر و در فصل تابستان، تنها اقدامی که در کانون‌های گردوغبار انجام می‌دهیم، مراقبت، نگهداری و آبیاری نهال‌ها در این منطقه است.

وی با اشاره به گرمای شدید هوا و تبخیر بالای آب در خوزستان، تصریح کرد: مراقبت، نگهداری و آبیاری نهال‌ها باید با دقت بسیار انجام شود تا نهال‌های کاشته شده آسیب نبینند و در سال‌های آینده شاهد به ثمر نشستن تلاش‌ها و اقدامات اداره کل منابع طبیعی خوزستان باشیم.

نهالکاری کانون‌های گردوغبار خوزستان

تامین آب و اعتبارات، مهم‌ترین نگرانی مسئله کانون‌های ریزگرد

جمشیدیان بابیان اینکه نهالکاری در کانون‌های ریزگرد در شرایطی سخت و با وجود مشکلات متعدد آغاز شد، گفت: علاوه بر موضوع تامین اعتبارات، بزرگترین مشکلی که سبب ایجاد نگرانی برای ادامه پروژه نهالکاری می‌شود، موضوع تامین آب است.

نهالکاری کانون‌های گردوغبار خوزستان

آبیاری بخشی از کانون شماره ۴ به وسیله کانال کوت امیر

وی در ادامه افزود: آبیاری نهال‌ها در کانون شماره ۴ گردوغبار به وسیله کانال کوت امیر انجام می‌شود و این کانال آب شرب شهرستان‌های امیدیه و هندیجان را تامین می‌کند.

علیرضا جمشیدیان با بیان اینکه در چند سال اخیر با مشکل تامین آب روبرو بوده ایم، بیان کرد: با عنایت و همکاری مسئولان و مقامات استانی موفق شدیم تا حدودی این مشکلات را مرتفع کنیم، ولی همچنان نگران برای تامین آب و همچنین تامین بودجه و اعتبارات سال آینده هستیم تا بتوانیم مراقبت و نگهداری از عرصه‌های نهال کاری شده را ادامه دهیم و کانون‌های گردوغبار را از این طریق کنترل نماییم.

نهالکاری کانون‌های گردوغبار خوزستان

موفقیت ۸۰ درصدی نهالکاری در کانون‌های گردوغبار

مدیرکل اداره منابع استان خوزستان اظهار داشت: خوشبختانه پروژه نهالکاری کانون‌های ریزگرد در استان بیش از ۸۰ درصد موفقیت آمیز بوده است.

این مقام مسئول در خصوص از بین رفتن ۲۰ درصد نهال‌ها در این کانون‌ها تصریح کرد: از بین رفتن این میزان نهال در مناطق مذکور ناشی از جاری شدن سیلاب اخیر در خوزستان بوده که بخشی از نقاط را تحت تاثیر قرار داده و موجب زیر آب رفتن قسمتی از نهال کاری‌ها شده ، البته  بخشی از آن بدلیل تبخیر و نشست آب سر از آب بیرون آورده اند و بخشی دیگر همچنان زیر آب هستند.

نهالکاری کانون‌های گردوغبار خوزستان

علیرضا جمشیدیان با بیان اینکه در ۱۳۰ قطعه کار نهال کاری را انجام داده ایم، اذعان داشت: پس از بیرون آمدن نهال‌ها از زیر آب، باید بررسی‌ها درخصوص زنده ماندن آن‌ها انجام شود، این تعداد نهال زیر آب در مقایسه اقدام بزرگی که در کانون‌های ریزگرد انجام شده، بسیار کم  است.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه مابقی نهال‌ها در عرصه‌های ریزگرد شاداب هستند، رشد و عملکرد خوبی دارند و اتفاقی برای این نهال‌ها رخ نداده است.

نهالکاری کانون‌های گردوغبار خوزستان

جمشیدیان درخصوص انتخاب نوع گونه کاشته شده گفت: انتخاب گونه، محل و شیوه اجرای کار همزمان با اقدامات اجرایی صورت گرفته براساس تحقیقات انجام شده موسسه جنگل و مرتع بوده است.

این مقام مسئول در ادامه گفت: باتوجه به اینکه در فصل گرم قرار داریم، تمام دغدغه ما تامین آب و آبیاری به موقع نهال‌ها است تا بتوانیم زنده مانی نهال‌ها را حفظ کرده و خللی در رشد آن‌ها بوجود نیاید و در زمان مقرر تاثیر خود در بحث کنترل گردوغبار نشان دهند.

نهالکاری کانون‌های گردوغبار خوزستان

وی درخصوص تخصیص اعتبار اذعان داشت: خوشبختانه اختصاص اعتبار به موقع انجام شده و نگرانی وجود ندارد، ولی بیشترین نگرانی ما برای سال آینده است که اعتبار موردنیاز مصوب شود تا بتوانیم نگهداری عرصه‌ها و توسعه اقدامات جدید را انجام دهیم.

علیرضا جمشیدیان در پایان اظهار کرد: این نوید را به تمامی مردم خوزستان می‌دهیم که تلاش ما و همکاران در اداره منابع طبیعی خوزستان کنترل کانون‌های ریزگرد و جلوگیری از ایجاد اختلال در زندگی روزمره هم استانی‌ها و تمام شهرستان‌های درگیر است.

اشتغالزایی با اجرای نهال کاری کانون های گردوغبار

یکی از کارگران مشغول در کانون ریزگرد که مسئولیت آبیاری نهال‌ها را بر عهده دارد، گفت: ما در نزدیکی کانون‌های ریزگرد زندگی می‌کنیم، خوشبختانه از روزی که عملیات نهال کاری و آبیاری آن‌ها آغاز شده است، هم ما و هم بقیه کارگر‌هایی که بیکار بودند، مشغول به کار شدند.

وی افزود: خداروشکر با رشد نهال ها، کم کم خاک‌هایی که بر اثر وزش باد از زمین برمی خاستند، درحال ازبین رفتن هستند.

نهالکاری کانون‌های گردوغبار خوزستان

این کارگر اضافه کرد: در سال‌های قبل، به دلیل گردوخاک، مردم و به خصوص ساکنان روستا‌ها و شهر‌های نزدیک این کانون ها، آزار می‌دیدند، اما درحال حاضر وضعیت نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است.

کشاورزی در کانون های گردوخاک با تامین آب

وی در ادامه بیان کرد: نهالکاری در حدود ۹ هکتار در حال انجام است و اگر آب مورد نیاز تامین شود، می‌توانیم در این اراضی کشاورزی کرده که علاوه بر درآمدزایی، به اشتغال و تولیدات کشاورزی استان کمک کنیم.

به گفته این کارگر، روزانه ۴ خودرو آبیاری نهال‌ها در کانون‌های گردوغبار شرق اهواز را انجام می دهند.

گردوغبار‌هایی که سال هاست گریبان استان خوزستان را گرفته است، سبب مختل شدن زندگی، بروز بیماری‌های تنفسی و بسیاری مشکلات دیگر برای ساکنان این استان پهناور شده است.

نهالکاری کانون‌های گردوغبار خوزستان

استان خوزستان از شرایط ویژه‌ای در کشور برخوردار است که وقوع طوفان‌های گردوغبار بسیاری از مسائل اقتصادی و تولیدی، از جمله؛ حفاری و تولید نفت را تحت تاثیر قرار داده و دچار اختلال می‌کند.

پایان دادن به این گردوخاک‌های سرگردان، توجه دولت و مسئولان مربوطه در این زمینه را می‌طلبد، چرا که این توجه نه تنها خوزستانی‌ها را از رنج خاک می‌رهاند، بلکه منجر به جلوگیری از ایجاد اختلال در چرخه تولید و اقتصاد می‌شود.

نهالکاری کانون‌های گردوغبار خوزستان

‌‌‌‌‌‌‌‌منبع خبر:

https://www.yjc.ir/00TLYm

تاریخ انتشار :

2019-08-03

منتشر کننده :

admin

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری