کاهش طول زمان وقوع گرد و غبار در پی بارندگی‌های امسال خوزستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه طول زمان گرد و غبار در نیمه نخست سال ۹۷ در استان خوزستان ۲۸۵ ساعت و در سال جاری، ۹۳ ساعت بوده است، از کاهش ۶۷ درصدی ساعات وقوع گرد و غبار خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد اشرفی در جلسه کارگروه تخصصی مخاطرات زیست محیطی که ۷ مهرماه در استانداری خوزستان برگزار شد، با اشاره به وجود ۲۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در خوزستان، اظهار کرد: بر اساس شاخص‌های کیفی هوا، خوزستان در نیمه نخست امسال پنج روز هوای پاک، ۱۶۲ روز شرایط سالم، ۱۶ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و سه روز شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها داشته اما تعداد روزهای با شرایط خطرناک تقریبا صفر بوده است.

وی افزود: در نیمه نخست سال‌ گذشته، خوزستان  سه روز در شرایط پاک، ۹۹ روز در شرایط سالم، ۶۵ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵ روز در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها و چهار روز در شرایط خطرناک بوده است.

اشرفی با بیان اینکه کیفیت هوا امسال در خوزستان نسبت به سال ۹۷ به میزان یک‌چهارم بهتر شده است، گفت: همچنین روزهای گرد و غبار در نیمه نخست سال ۹۷، ۲۱ روز و در سال جاری ۱۷ روز بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به اقدامات دستگاه‌های اجرایی جهت پیشگیری از آلودگی هوا و مقابله با ریزگردها، گفت: امسال در مجموع ۲۳۶ میلیارد تومان به خوزستان اعتبار اختصاص یافته است که به اداره‌کل منابع طبیعی ۷۰ میلیارد تومان، به جهاد کشاورزی ۹۵ میلیارد تومان و به سازمان آب و برق خوزستان ۶۵ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

وی در خصوص اعتبارات اختصاص یافته به شهرداری اهواز جهت ادامه اجرای پروژه کمربند سبز، گفت: شهرداری اهواز عنوان می‌کند که به جز ۵ میلیارد تومان اعتبار دیگری به آنها اختصاص نیافته است؛ پس یعنی ۱۰ میلیارد تومان دیگر ناپدید شده است. باید مشخص شود اشتباه از سوی کدام سازمان اتفاق افتاده است.

وی افزود: در مردادماه امسال، ۹۹ هزار هکتار از تالاب هورالعظیم زیر پوشش آب بود که در مهرماه امسال این سطح به ۷۸ هزار هکتار رسیده است؛ در مجموع اکنون ۷۳ درصد سطح تالاب زیر پوشش آب است.

اشرفی بیان کرد: همچنین ۱۱۰ هزار هکتار از تالاب شادگان در مردادماه زیر پوشش آب بود و در مهرماه، ۹۴ هزار هکتار آن معادل  ۸۴ درصد سطح این تالاب زیر پوشش آب است.

وی عنوان کرد: همچنین در حال حاضر  ۵۷ درصد سطح تالاب میانگران و ۵۰ درصد از تالاب بامدژ زیر آب است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در مجموع وضعیت تالاب‌ها به جز تالاب هورالعظیم، در شرایط نسبی خوبی قرار دارد که امیدواریم با تامین حق‌آبه تالاب‌ها وضعیت به همین منوال باشد.

گرد و غبار خوزستان

در ادامه عبدالرضا دانایی، معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان نیز اظهار کرد: برای بحث مقابله با گرد و غبار و اجرای بخشی از تعهدات سال جاری پیشنهاد داده‌ایم که اعتباری به مبلغ ۲۸۰ میلیارد تومان به اداره‌کل منابع طبیعی اختصاص یابد که امسال در مرحله نخست تنها ۷۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به ما ابلاغ شده است.

وی افزود: برای ما دو پروژه تعریف شده است اما ما توسعه نهال‌کاری را هم پیشنهاد کرده‌ایم.

دانایی بیان کرد: ۲ هزار و ۶۷۰ هکتار از عملیات نهال‌کاری سال گذشته باقی مانده است که برای اجرای آن حدود ۴۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است. با این وجود امسال در بحث اعتبارات به خوزستان کم‌لطفی شده و هیچ توسعه‌ای نخواهیم داشت و تنها از پروژه‌های اجرا شده نهال‌کاری مراقبت می‌کنیم.

منبع خبر:

https://www.isna.ir/news/98070705319

تاریخ انتشار :

2019-09-29

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری