اقدام موثر در مدیریت کانون‌های خارجی گرد و غبار فعلا ناممکن است

عیسی کلانتری هفته گذشته در حاشیه سفر به مشهد و افتتاح چند طرح زیست محیطی در جمع خبرنگاران افزود: در پیگیری های انجام شده، کشورهای همسایه که دارای کانون های گرد و غبار بوده و کشور ما را تحت تاثیر قرار می دهند تقاضای کمک مالی دارند و با توجه به اینکه ما به اندازه کافی درگیر گرد و غبار با منشا داخلی هستیم فعلا از نظر منابع اعتباری نمی توانیم به کشورهای همسایه در این زمینه کمک کنیم.

وی اظهار داشت: امکان کمک به این کشورها از نظر فنی را داریم اما این امر برای آنان کافی نیست. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه هم اکنون کمکهایی به کشور عراق در زمینه مدیریت کانون های گرد و غبار به منظور جلوگیری از تحت تاثیر قرار گرفتن کشور خود داریم، گفت: اما هنوز در کشورهایی مانند سوریه، سودان، عربستان و ترکمنستان که تحت تاثیر فعالیت کانون های گرد و غبارشان هستیم کار جدی انجام نشده است.

مشهد- ایرنا- رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فعلا نمی توان اقدام موثری در مدیریت کانون های خارجی گرد و غبار انجام داد.

وی در باره میزان خسارت محیط زیستی ناشی از توسعه صنایع در کشور نیز افزود: تاکنون محاسبه ای در این زمینه انجام نشده است و بنا داریم با عقد قرارداد با یکی از دانشگاه های کشور در این زمینه تحقیق جامع و کاملی انجام شود.

کلانتری در زمینه تعطیلی مدارس بر اثر آلودگی هوا در استان اظهار داشت: اختیار تصمیم گیری در این زمینه به استان و کمیته مربوطه واگذار شده است. 

وی با اشاره به افزایش آتش سوزی در عرصه های محیط زیست نیز گفت: تجهیزات مورد نیاز در این زمینه را در حدی که بتوان اقدام موثر در مقابله با آتش سوزی های بزرگ و گسترده انجام داد در اختیار نداریم ضمن اینکه در هیج کجای دنیا همه آتش سوزی ها قابل کنترل نیست و سالانه چندین هزار هکتار از جنگل ها و مناطق تحت حفاظت در آتش می سوزد.

وی افزود: فرهنگ سازی و ترویج آموزش های زیست محیطی در این زمینه باید بیش از گذشته جدی گرفته شود.

منبع خبر:

https://www.irna.ir/news/83492072/

تاریخ انتشار :

2019-10-01

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری