اختصاص ۴۰ میلیارد ریال برای کاشت نهال در کویرمیقان اراک

«عبدالحسین محمدی» در گفت‌وگو با ایرنا افزود: با اختصاص این منابع مالی انواع نهال‌های مقاوم و سازگار با منطقه در یک‌هزار هکتار از اراضی حاشیه کویر میقان اراک کشت می‌شود.

وی ادامه داد: مقابله با گرد و غبار، توسعه پوشش گیاهی، تثبیت و جلوگیری از فرسایش خاک در کانون‌های بحرانی فرسایش بادی از جمله مهمترین اهداف اجرای این طرح در کویر میقان اراک است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: ۲۳۳ هزار و ۲۰۰ اصله نهال گلدانی آتریپلکس و قره داغ در اجرای این طرح در کانون‌های بحرانی فرسایش بادی حاشیه کویر میقان کشت می‌شود. 

محمدی افزود: چاله‌کنی اجرای این طرح در کویر میقان اراک انجام شده و پیش‌بینی می‌شود کاشت این گیاهان تا سه ماه آینده انجام و عملیات غرق و حفاظت تا سال آینده ادامه یابد.

کویر
اراک – ایرنا – مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: ۴۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری به این استان برای کشت نهال در اراضی بحرانی در بخش کویری تالاب میقان اراک اختصاص یافت.

وی ادامه داد: کاشت این گیاهان به مدت ۲ سال نیازمند آبیاری و حفاظت است و پس از آن رشد  گیاهان کشت شده به‌صورت طبیعی ادامه می‌یابد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اظهار داشت: کویرمیقان اراک با مساحت ۵۰ هزار هکتار دارای ۱۱ هزار و ۵۸۰ هکتار کانون بحرانی و در معرض خطر فرسایش است که با توجه به همجواری این اراضی به روستاهای حاشیه کویر و نزدیکی به کلان‌شهر اراک، جلوگیری از فرسایش خاک و مقابله با گرد و غبار در زمره اولویت‌های این اداره کل است.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومترمربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی شامل می‌شود.

منبع خبر:

https://www.irna.ir/news/83513154

تاریخ انتشار :

2019-10-12

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری