اثرات تامین حقابه تالاب گاوخونی بر کانونهای گردوغبار اصفهان

معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان گفت:تامین رطوبت تالاب گاوخونی بر اساس خاصیت مویینگی می تواند تاثیر مهمی بر کاهش فعالیت کانونهای گردوغبار داشته باشد.

حسن ساسانی معاون بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با اشاره به ثبت سه میلیون متر مکعب آب در ایستگاه بند شاخ کنار به مقصد تالاب گاوخونی اظهار داشت: خروجی سد رودشتین ۳.۵ متر مکعب بر ثانیه تثبیت شده است و با توجه به کاهش دمای هوا و کاهش پرت در مسیر رودخانه جریان زاینده رود، به سمت تالاب گاوخونی ادامه دارد.

او افزود: ادغام آب پشت مخزن سد رودشتین با روان آب‌های سطحی و پساب تصفیه خانه جنوب شهر اصفهان ورودی تالاب گاوخونی را به ۶ مترمکعب برثانیه افزایش داده است.

معاون بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با ابراز امیدواری از تداوم جریان زاینده رود به سمت تالاب گاوخونی تا آخر مهرماه تصریح کرد: پیش بینی تامین حقابه تالاب گاوخونی در آینده نیاز به محاسبات دقیق دارد، اما تاکنون بعد از دو دهه خشکسالی دو درصد از حقابه تالاب گاوخونی تامین شده و اگر با همین دبی ۳.۵ متر مکعب بر ثانیه زاینده رود به طرف تالاب گاوخونی جریان داشته باشد، امیدواریم در آخر ماه هفت درصد حقابه تالاب گاوخونی تامین شود.

او با اشاره به تاثیر تامین حقابه کنونی تالاب گاوخونی بر کاهش فعالیت کانون‌های گردو غبار گفت: جریان آب به سمت تالاب گاوخونی اتفاق بزرگی را رقم زده است. تامین رطوبت تالاب گاوخونی بر اساس خاصیت مویینگی که به علت وجود خاک رس در اطراف تالاب گاوخونی است و همچنین ایجاد رطوبت نسبی در محیط اطراف تالاب گاوخونی می‌تواند تاثیر مهمی بر کاهش فعالیت کانون‌های گردوغبار داشته باشد.

ساسانی حجم مخزن سد زاینده رود را ۴۴۴ میلیون متر مکعب اعلام کرد و از ورودی ۱۶ متر مکعب بر ثانیه آب به سد زاینده رود و خروجی ۲۵ مترمکعب بر ثانیه خبر داد.

منبع خبر:

https://www.yjc.ir/00ToTw

تاریخ انتشار :

2019-10-15

منتشر کننده :

admin

به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری