مالچ پاشی بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشور

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها از مالچ پاشی ۱۲ هزار و ۶۹۰ هکتار از اراضی بیابانی کشور برای تثبیت کانون‌های فرسایش بادی و گرد و غبار در سال جاری خبر داد.

به گزارش سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، فرهاد سرداری اعلام کرد: این اقدامات برای مقابله با بیابان‌زایی و در استان‌های کرمان، خوزستان، هرمزگان، اصفهان، سیستان و بلوچستان و خراسان‌های جنوبی و رضوی انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر امور بیابان همچنین افزود: در سال جاری از محل صندوق توسعه ملی ۲۹۳ میلیارد تومان اعتبار جهت مقابله با آثار مخرب ریزگرد به سازمان جنگل‌ها اختصاص داده شده است.

وی گفت: این میزان اعتبارات برای انجام ۲۴۳۳۳ هکتار عملیات نهال‌کاری، ۲۴۴۵۰ هکتار عملیات مدیریت روان‌آب، ۳۵۹۰۰ هکتار اقدامات آبیاری و مراقبت از نهال‌کاری، ۲۲۰۰ کیلومتر احداث بادشکن زنده، ۸۰ کیلومتر بادشکن غیر زنده، ۱۱۰ هزار هکتار مدیریت چرا، ۲۴۹ هزار هکتار قرق و ۱۶۰۰ کیلومتر تله رسوب‌گیر در استان‌های بیابانی اجرایی می‌شود.  
سرداری اضافه کرد: سازمان جنگل‌ها خود را مکلف به انجام ابلاغیه دولت برای مقابله با گرد و غبار می‌داند و عملکرد دستگاه‌های اجرایی بر اساس اعتباری است که سازمان برنامه و بودجه برای آنان تعیین کرده است.
وی عملکرد سازمان جنگل‌ها در حوزه بیابان‌زدایی را با توجه به میزان اعتبارات موجود، قابل توجه خواند و یادآور شد جمهوری اسلامی ایران تجربیات ارزشمندی در زمینه مقابله با پدیده بیابان‌زایی دارد.

 امضا تفاهم نامه با کشور چین

فرهاد سرداری در ادامه با بیان اینکه علیرغم دارا بودن تجربیات در زمینه مقابله با بیابان‌زایی خود را بی‌نیاز از تکنیک و دانش دیگر کشورها نمی‌دانیم، به تفاهم نامه همکاری مشترک با بخش تحقیقاتی گاتسو در کشور چین و بخش تحقیقاتی دانشگاه تهران اشاره کرد و افزود: در سال جاری از تجربیات کشور چین که در بخش بیابان‌زدایی موفقیت قابل توجهی کسب کرده است در راستای انجام پروژه مقابله با گرد و غبار و بیابان‌زدایی در ایران استفاده می‌شود.  

منبع خبر:

www.irna.ir/news/83518107/

تاریخ انتشار :

2019-10-15

منتشر کننده :

admin

به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری