تاغ کاری ۱۷هزار هکتار از بیابان‌های گرمسار

اسماعیل عرب معصومی در مصاحبه ای به خبرنگاران در سمنان اظهار داشت:  تخریب پوشش گیاهی مراتع، اصلی‌ترین عامل تولید گرد و غبار و بیابانزایی محسوب می‌شود، طی سال‌های گذشته با تاغ کاری در وسعت ۱۷ هزار هکتار عملیات بیابانزدایی انجام شد.

وی ادامه داد: تاغ از جمله گونه های بسیار مقاوم به خشکی و کم آبی است و خاستگاه آن مناطق خشک و کم آب مانند شهرستان گرمسار است.

وی افزود: شهرستان گرمسار با داشتن ۲۸۴ هزار و ۷۰۰ هکتار اراضی کویری یکی از مناطقی است که درگیر پدیده بیابانزایی است و جلوگیری از گسترش اراضی بیابانی و مهار گرد و غبار در منطقه با مشارکت مردمی محقق می‌شود و در این سال‌ها از ظرفیت مشارکت مردمی به خوبی استفاده شد.

عرب معصومی بیان کرد: شهرستان گرمسار با میانگین بارندگی ۱۲۰ میلی متر و به دلیل قرار داشتن در مسیر بادهای غالب موسمی شهریار و سمنان همواره با تهدید جدی حرکت شن های روان و جا به جایی تپه های ماسه ای مواجه است و این وضعیت تهدید جدی برای مزارع کشاورزی شهرستان گرمسار و آرادان است.

بیابان
سمنان- ایرنا- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گرمسار گفت: ۱۷ هزار هکتار از عرصه‌های بیابانی این شهرستان با کاشت درختچه‌های تاغ، تبدیل به جنگل‌های دست‌کاشت شد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری گرمسارگفت: اداره منابع طبیعی این شهرستان با ایجاد بادشکن‌های فیزیکی مانند کاشت درختچه‌های تاغ، ایجاد حصار با چوب به هدایت و کم کردن سرعت باد برای کاهش خسارت پرداخته است.

وسعت اراضی کشاورزی شهرستان‌های گرمسار و آرادان  حدود پنج هزار و ۲۰۰ هکتار است.

گرمسار غربی‌ترین شهرستان استان سمنان و دارای وسعت پنج هزار و ۱۸۲ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۷۰ هزار نفر است، این شهرستان از شمال به دماوند، از غرب به ورامین، از شرق به شهرستان آرادان و از جنوب به کویر مرکزی محدود می‌شود و در ۱۱۰ کیلومتری مرکز استان سمنان واقع است.

منبع خبر:

https://www.irna.ir/news/83523721/

تاریخ انتشار :

2019-10-19

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری