آب منطقه‌ای و محیط زیست اصفهان همچنان پیگیر تامین حقابه تالاب گاوخونی

منصور شیشه‌فروش در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بر اساس اعلام آب منطقه ای استان از دهم مهر تاکنون از سد “رودشتین” به میزان سه میلیون مترمکعب آب روانه تالاب گاوخونی شده و چون این فاصله(رودشتین تا تالاب گاوخونی) حدود ۲۰۰ کیلومتر است ، این میزان آب شاید تنها بتواند ۴ تا ۵ درصد وسعت تالاب را نمدار کند. 

وی با اشاره به اینکه تالاب گاوخونی  ۴۷ هزار هکتار وسعت دارد، افزود: حقابه این تالاب تنها باید از زاینده‌رود تامین شود و به‌دلیل خشکسالی سال‌های گذشته، حقابه این تالاب تامین نشده و در ۲۰ سال گذشته، فقط سیلاب، زمین تفتیده این تالاب را تَر کرده است. 

تالاب
اصفهان – ایرنا – مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: احیای تالاب بین‌المللی گاوخونی از اهمیت بالایی برخوردار است و در این پیوند، آب منطقه‌ای و محیط زیست استان همچنان پیگیر تامین حقابه زیست محیطی این تالاب هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: در این مدت، گرچه آبی به این تالاب روانه شد اما حقابه‌ای برای آن در نظر گرفته نشد و بخش زیادی از وسعت آن، آبی به خود ندید. 

شیشه‌فروش ادامه داد: در سال‌های گذشته به‌دلیل خشکسالی، این تالاب به یکی از کانون‌های گرد و غبار تبدیل شده است و اصفهان در خرداد سال گذشته شاهد پدیده گرد و غبار بود که در این پیوند، تیم‌های عملیاتی کمیته مدیریت بحران استانداری، محیط زیست و منابع طبیعی به شرق اصفهان اعزام شدند و منشا گرد و غبار را بررسی کردند. 

وی با بیان اینکه بر اساس بررسی انجام‌شده مشخص شد که گرد و غبار منشاء درون استانی و برون استانی دارد، اظهار داشت: منشاء برون استانی این پدیده مربوط به مناطقی از سمنان بود اما منشاء درون استانی آن به خشکی تالاب بین المللی گاوخونی مربوط است . 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: یکی از راهکارهای مهم برای جلوگیری از انتشار گرد و غبار در استان تامین حقابه زیست محیطی تالاب گاوخونی است که باید بصورت جدی مورد توجه و پیگیری قرار گیرد. 

به گزارش ایرنا، تالاب گاوخونی به وسعت ۴۷۶ کیلومتر مربع در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه‌های شنی واقع است. ارتفاع این تالاب از سطح دریا یکهزار و ۴۷۰ متر و بیشینه عمق آن ۱۵۰ سانتی متر است.

تالاب بین المللی گاوخونی بیش از یک دهه جز یک مورد آن ‌هم بصورت کوتاه‌مدت در سال ۹۵، آبی به خود ندیده است.

برخی از کارشناسان معتقدند: گرد و غبار این تالاب، سمی و آلوده به فلزات سنگینی مثل سرب، روی و کادمیوم و سونامی کلرید و سدیم بوده و شهر اصفهان و استان‌های اطراف را تهدید می‌کند.

تالاب گاوخونی سالانه ۱۷۶ میلیون مترمکعب آب نیاز دارد.

منبع خبر:

https://www.irna.ir/news/83532566

تاریخ انتشار :

2019-10-28

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری