تورج همتی :شرایط خراسان رضوی به لحاظ گرد وغبار در کشور متفاوت است

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در پنجمین نشست تخصصی اعضای کارگروه مقابله با پدیده گرد و غبار استان در دفتر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری برگذار شد طی سخنانی اظهار داشت: پدیده گرد و غبار یکی از هشت چالش محیط زیستی استان است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی در این نشست که با حضور مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور و دبیر ستاد ملی گرد و غبار برگزار شد ادامه داد:هشت درصداراضی از وسعت حدود سی درصدی بیابان های استان تحت تأثیر فرسایش بادی است و بیش از سیزده درصد کانون های بحرانی در استان معادل یازده درصدمساحت کل کانون های بحرانی کشور است که میزان قابل توجهی است.

این مقام مسئول ادامه داد:وجود پانزده کانون بحرانی فرسایش در چهارده شهرستان خراسان رضوی و تأثیری که از استان های سمنان، خراسان جنوبی و کشورهای افغانستان و ترکمنستان به عنوان کانون های خارجی شرایط استان را از سایر استان‌ها متفاوت می‌سازد.

وی در ادامه به تدوین برنامه عملیاتی برای کاهش آسیب پذیری مناطق حساس محیط زیستی در استان اشاره کرد و افزود: مسیر انتقال گرد و غبار سمي از دریاچه آرال و صحرای قره قوم به سمت استان و مشهد در حال حرکت است و این موضوع در فصل تابستان شدت می‌گیرد. 

این مقام مسئول در ادامه ضمن اشاره به شهرستانهای اولویت دار بر اساس شرایط بحرانی پدیده گرد و غبار به شهرستانهای سرخس، تایباد، تربت جام، سبزوار، نیشابور و مشهد به عنوان اولویت نخست مقابله با بحران اشاره کرد و ضمن تبیین اینکه پانزده میلیارد تومان اعتبار ملی در سال جاری برای مقابله با گرد و غبار به استان تعلق گرفته و برای ایستگاههای مرزی و شهرستانهای اولویت دار همچنان نیازمند تأمین اعتبار هستیم گفت: انجام پروژه مطالعات کانون های فرامرزی گرد و غبار استان، تعیین، تخصیص و تأمین حقابه های زیست محیطی در سطح استان، نهالکاری در وسعتهای ۴۸۰ هکتاری عرصه های سیرخون، درونه و شیراحمد و اجرای برنامه مدیریت زیست بومی بزنگان، بهسازی کانال مربوطه و برآورد نیاز آبی تجن از مهمترین اقدامات انجام شده است.

منبع خبر:

https://rko.doe.ir/portal/home/?news/1008274/1008361/1092761/

تاریخ انتشار :

2019-12-16

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری