ششمین جلسه کارگروه مقابله با گرد و غبار استان خراسان رضوی

احیاء عرصه های معدنی تخریب شده یک ضرورت است/ بهره برداران هزینه های زیست محیطی را بپردازند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در ششمین جلسه کارگروه مقابله با گرد و غبار استان ،طی سخنانی اظهار داشت :هر کسی آسیبی به محیط زیست وارد کند باید مطابق اصل ۵۰ قانون اساسی، هزینه های زیست محیطی و اجتماعی آن را بپردازد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، احمد یزدان پناه درادامه بر ضرورت تشکیل کمیته فنی متشکل از نمایندگان آستان قدس رضوی ،امور دام جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیز داری پیرامون ساماندهی چرای دام در مراتع اشاره کرد و افزود: کشت دیم در عرصه های فرسایش پذیر و مناطقی که فاقد پتانسیل اکولوژیک هستند لازم است.

وی درادامه ضمن اشاره به لزوم مهار کانون های گرد و غبار ،توجه به روش های نوین کشاورزی و دامداری و تبیین معضل گرد و غبار ناشی از معادن استان خصوصاً معادن پلاسری شهرستان خواف، بر لزوم برگزاری جلسات کارشناسی با حضور صاحبان صنایع به منظور احیاء عرصه های معدنی تخریب شده تاکید کرد و افزود: اعتبارات ریز گرد سال جاری باید با اولویت بندی در شهرستان های سرخس،خواف و گناباد تخصیص داده شود.

این مقام مسئول ادامه داد: سازمان صنعت،معدن و تجارت استان مکلف است در زمان صدور و تمدید پروانه بهره برداری، شروطی را برای احیاء عرصه های تخریب شده برای متقاضیان درنظر بگیرد که درنتیجه آن بهره برداران ملزم به اجرای اقدامات اصلاحی و احیایی عرصه مورد استفاده شوند. مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز درادامه طی سخنانی ضمن اشاره به شرایط متفاوت استان درخصوص آسیب پذیری از معضل گرد و غبار، بر لزوم احداث ایستگاه های پایش گرد و غبار در مناطق مرزی و مستعد بروز این پدیده همچون شهرستان سرخس اشاره کرد و افزود : مکان یابی و تعیین مناطقی که به لحاظ میزان تأثیر گرد و غبار فرامرزی بر حوزه شمال شرق کشور اثر گذار هستند باید از سوی کارشناسان و متخصصان مرتبط هر چه سریعتر صورت پذیرد.

 تورج همتی ضمن اشاره به مصوبه پنجمین کارگروه مقابله با گرد و غبار استان درخصوص انتخاب روستای چاله زرد به عنوان روستای پایلوت مهار پدیده گرد و غبار استان، خواستار افزایش اعتبار تخصیص یافته از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان به منظور احیاء پوشش گیاهی در کانون های گرد و غبار این منطقه شد. دبیر کارگروه مقابله با گرد و غبار استان ادامه داد: استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد و تبادل مطالعات دانشگاهی و بین بخشی پیرامون شناسایی کانون های گرد و غبار دراستان و اولویت بندی منشأهای گرد و غبار که به مطالعات جامع تری نیاز دارد، بسیار کلیدی و البته مغفول است.

این مقام مسئول همچنین ضمن اشاره به اینکه به نظر می رسد اظهار نظر در خصوص منشأ گرد و غبار فرامرزی نیاز به مطالعات دقیق تر و گسترده تری دارد گفت: مقرر شده است در نشست آتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برنامه میان مدت خود را در خصوص کنترل کانون های گرد و غبار استان ارایه کند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز در ادامه ضمن اشاره به سابقه ۶۰ ساله کنترل کانون های گرد و غبار درخراسان رضوی اظهار داشت : بر اساس مطالعات صورت گرفته ،تعداد ۱۵ کانون گرد و غبار در ۱۴ شهرستان درگذشته به ۳۰ کانون در ۲۰ شهرستان افزایش یافته است.  علیرضا صحرایی ضمن اشاره به چالش های اجتماعی در موضوعاتی همچون دیم کاری و چرای مازاد بر ظرفیت مراتع گفت: ورود دام های اهلی به مراتع شهرستان سرخس حدود ۲۴ هزار رأس است درحالیکه ظرفیت این مراتع چهار هزار رأس دام تعیین شده است واز طرفی سالانه بخش قابل توجهی از اراضی آستان قدس،دراختیار مردم به منظور دیم کاری قرار می گیرد.

وی همچنین گفت:تاکنون ۵۷۰ هزار هکتار عرصه جنگلی در مناطق کویری همچون بجستان، گناباد،خلیل آباد،سبزوار،بردسکن،سرخس و مه ولات و… احداث شده است و به نظر میرسد برای مقابله با گرد و غبار دراستان نیازمند همراهی بیشتر ارگانهای متولی هستیم.

منبع خبر:

https://rko.doe.ir/portal/home/?news/1008274/1008361/1103713/

تاریخ انتشار :

2020-01-21

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری