بوته‌کاری هزار هکتار از کویر میقان برای مقابله با گرد و غبار و فرسایش بادی

اراک – ایرنا – مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: عملیات بوته‌کاری برای مقابله با ریزگردها و فرسایش بادی در یک‌ هزار هکتار از اراضی کویری جنوب تالاب میقان اراک انجام شد.

«عبدالحسین محمدی» در گفت و گو با ایرنا افزود: انواع گونه‌های بومی منطقه از جمله آتریپلکس کانسنس و قره داغ برای مقابله با ریزگردها و حرکت شن‌های روان در این اراضی کشت شده است.

وی ادامه داد: منابع مالی مورد نیاز اجرای این طرح، از محل اعتبارات اسناد خزانه که سال گذشته برای مقابله با بیابان‌زدایی به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اختصاص یافت، تامین شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی از ابلاغ ۵۰ میلیارد ریال منابع مالی از محل اعتبارات ملی برای مقابله با گرد و غبار در اراضی بیابانی این استان خبر داد و گفت: این اعتبارات برای اجرای طرح‌های بیابان زدایی و مقابله با حرکت شن‌ها، گرد و غبار در اراضی بیابانی ۶ شهرستان استان شامل زرندیه، ساوه، دلیجان، محلات، کمیجان و اراک ابلاغ شده‌است.

کویر

محمدی گفت: بیشترین اراضی بیابانی استان مرکزی با ۴۷۰ هزار هکتار وسعت در شهرستان زرندیه و کمترین با ۱۲ هزار هکتار وسعت در شهرستان کمیجان قرار دارد.

وی ادامه داد: اکنون با اقدامات بیابان زدایی و کشت گونه‌های سازگار با منطقه برخی از اراضی بیابانی استان مرکزی به مراتع درجه سه تبدیل شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی، مشارکت مردم در اجرای طرح‌های مدیریت جامع حوزه آبخیز و مرتع داری را از جمله برنامه‌های اولویت دار این اداره کل در سال‌جاری عنوان کرد و افزود: طرح‌های آبخیزداری و مرتع‌داری با مشارکت و حضور مردم و بر اساس نیاز جوامع محلی انجام شده است.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند.

تالاب کویری میقان اراک در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک واقع شده و به عنوان یکی از زیستگاه‌های مهم ۱۴۰ گونه پرنده است.
دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، اثرات مستقیم در مهار کانون‌های تولید شن، نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.

منبع خبر:

https://www.irna.ir/news/83642374

تاریخ انتشار :

2020-01-23

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری