ریزگردهای تالاب گاوخونی می‌تواند تا ۵۰۰ کیلومتر پیشروی کند

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان در مراسم گرامیداشت روز جهانی تالاب‌ها در دانشگاه پیام نور ورزنه افزود: از سطح ۴۷ هزار هکتاری تالاب گاوخونی هم‌اکنون تنها ۵ درصد آن مرطوب است .

منصور شیشه‌فروش هشدار داد: ادامه این روند می‌تواند تالاب گاوخونی را به کانون تولید گرد و غبار تبدیل کند و تا شعاع زیادی را تحت تاثیر خود قرار دهد بنابراین تامین حقابه آن ضروریست.

وی یادآور شد: در سال های گذشته حتی تا۱۵۰ هزار قطعه پرنده از ۱۳۷ گونه در این تالاب فرود می‌آمدند در حالی که در سال جاری به شش هزار و ۵۰۰ قطعه رسیده است. 

اصفهان- ایرنا – مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان گفت: ریزگردهای ناشی از خشک شدن کامل تالاب گاوخونی می‌تواند تا ۵۰۰ کیومتر را تحت‌تاثیر آثار مُخرب خود قرار دهد.

وی تامین حقابه تالاب گاوخونی بر اساس تومار شیخ بهایی را مورد تاکید قرار داد و از وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست خواست تا طرح احیای این تالاب را اجرا کنند. 

مدیرکل ستاد مدیریت بحران اصفهان، حدود یک سوم از مساحت سه میلیون  و ۲۰۰ هزار هکتاری بیابانی استان را جزو نقاط بحرانی توصیف کرد و گفت: یک میلیون و ۹۲ هزار هکتار از این بیابان‌ها  جزو کانون‌های بحرانی است.

شیشه‌فروش همچنین از شناسایی ۱۶ کانون فرسایش بادی در استان خبر داد و  اظهار داشت: فرسایش خاک هر سال معادل ۱۲۰ میلیارد تومان به استان اصفهان خسارت می زند.

وی در عین حال اعلام کرد: ۳۰۷ هزار هکتار در چند سال اخیر در هشت شهرستان کویری استان نهال‌های تاغ و گز برای جلوگیری از گسترش بیابان کاشته شده است.

وی افزود: امسال هم ۵۵ میلیارد تومان برای اجرای ۹۲ طرح بیابانزدایی، پخش سیلاب و نهالکاری در سطح استان اعتبار اختصاص یافته است.

 تالاب گاوخونی یکی از ۱۹ تالاب بین‌المللی ایران است که در کنوانسیون رامسر در سال ۱۹۷۵ به ثبت رسیده است.
این تالاب با حدود ۴۷۶ کیلومتر مربع وسعت در انتهای مسیر رودخانه زاینده رود  در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان و ۳۰ کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد.
کاهش تبعات تغییرات آب و هوایی، تصفیه پساب‌های جاری شده در زاینده رود، پر کردن سفره‌های آب زیرزمینی، جلوگیری از سیلاب، گردشگری و مباحث فرهنگی، تثبیت شن‌های روان و گنجینه متنوع زیستی و ژنتیکی از جمله ارزش‌ها و کارکردهای تالاب گاوخونی است.
با اینکه حقابه زیست محیطی تالاب گاوخونی در هر سال ۱۷۶ میلیون مترمکعب است به‌خاطر بحران مبتلابه زاینده رود هم اکنون تنها حدود ۵ درصد از این تالاب بین‌المللی مرطوب است .

با توجه به رهاسازی اخیر حدود ۲۰ میلیون مترمکعب آب برای زاینده‌رود گفته می‌شود حدود پنج میلیون مترمکعب آن به گاوخونی می‌رسد ضمن‌اینکه بخش از رطوبت اندک کنونی این تالاب از طریق پساب تامین می‌شود. 

در مراسم گرامیداشت روز جهانی تالاب‌ها که  در کنار سیاه کوه واقع در شمال تالاب بین المللی گاوخونی برگزار شد، گروه‌های زیست محیطی محیطی استان اصفهان و نمایندگان سمن‌های زیست محیطی یزد و مردم ورزنه بخصوص جمعی از زنان سپیدپوش این شهر حضور داشتند.

منبع خبر:

https://www.irna.ir/news/83654724

تاریخ انتشار :

2020-02-01

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری