نابودی تالاب‌ها زمینه‌ساز خیزش گرد و غبار و ریزگردها است

ایسنا/کردستان  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نابودی تالاب‌ها سبب ایجاد خیزش ریزگردها و گرد و غبار خواهد شد.

عیسی کلانتری در همایش روز جهانی تالاب‌ها که به مناسبت ثبت جهانی تالاب زریبار در کنوانسیون رامسر در دانشگاه کردستان برگزار شد اظهار کرد: تالاب‌ها در سراسر جهان و به ویژه ایران با افزایش بی‌رویه جمعیت و مصرف به شدت در خطر نابودی است.

وی عنوان کرد: تا چند سال گذشته هیچ حقی برای محیط زیست قائل نبودیم و در مطالعات خود هیچ جایگاهی به عنوان حقابه محیط زیست مدنظر نبود که همین امر زمینه ساز نابودی تالاب‌ها و رودخانه‌ها شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: هرچند امروزه با پدیده‌های متفاوتی از جمله کاهش آب‌های زیرزمینی، خشک شدن دریاچه و تالاب‌ها روبه رو هستیم اما مشکلات محیط زیستی به همین مسائل ختم نمی شود به عنوان مثال سالانه ۶۰ هزار هکتار جنگل بلوط در مناطق زاگرس خشک می‌شود که غیرقابل بازگشت و برخی از آن ها قابل بازگشت است.

کلانتری ادامه داد: مشکلاتی که دامن‌گیر جامعه و محیط زیست است نشانگر تصمیمات زود گذر و غیر علمی در سال‌های گذشته است.

وی تصریح کرد: ما در طول ۴ دهه گذشته محیط زیست را ابزار بازیچه خود قرار دادیم و اگر اهمیتی هم داده می‌شد ظاهری و برای کاهش فشارهای خارج موجود بود اما در حقیقت ما به هیچ وجه از محیط زیست خود پاسداری نکرده‌ایم.

عیسی کلانتری خاطرنشان کرد: با پاره کردن زنجیره محیط زیست گرفتاری‌ های جزیره‎‌ای برای خود به وجود آورده‌ایم.

وی با اشاره به معضل آلودگی هوا در کلان‌ شهرها عنوان کرد: در شهری که شهر خودروهای اسقاطی است نمی‌توان انتظار هوای سالم داشت و همچنین نمی‌توان با نابودی تالاب‌ها و دریاچه‌ها منتظر خیزش ریزگردها و گرد و غبارها نباشیم. 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به دائمی نبودن عمر تالاب‌ها اظهار کرد: هرچند که عمر تالاب‌ها دائمی نیست اما باید در حفظ عمر طبیعی آنها کوشا باشیم.

عیسی کلانتری خاطرنشان کرد: امروزه تالاب زریبار با رفتارهای غیرعلمی و غیرعقلانی انسان‌ها در معرض خطر قرار گرفته اما فشار موجود بر آن به حدی نیست که نتوان از نابودی آن جلوگیری کرد و با حداقل هزینه می‌توان آن را احیا و از نابودی حتمی نجات داد.

کلانتری در پایان یادآور شد: مشکلاتی که امروزه با آن روبه‌رو هستیم نتیجه عدم برخورد علمی با محیط زیست است.

منبع خبر:

https://www.isna.ir/news/98111208230

تاریخ انتشار :

2020-02-01

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری