تامین حق آبه تالاب بین‌المللی هامون از محل چاه نیمه‌های سیستان براساس نیاز محیط زیستی تالاب و همچنین برای کنترل نقاط بحرانی پدیده گرد و غبار

وحید پورمردان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حق آبه تالاب از محل چاه نیمه‌های سیستان براساس نیاز محیط زیستی تالاب و احیای حیات گونه‌های جانوری و گیاهی و همچنین کنترل نقاط بحرانی در تالاب برای کنترل پدیده گرد و غبار طبق توافق‌های صورت گرفته انجام می‌شود.

وی گفت: وسعت تالاب بین‌المللی هامون، وجود کانون‌های بحرانی گرد و غبار و وزش بادهای  ۱۲۰ روزه موجب ایجاد پدیده گرد و غبار در منطقه سیستان می‌شود که این اداره‌کل برای کنترل این موضوع در کنار ده‌ها هدف محیط زیستی دیگر برنامه حق آبه تالاب از محل چاه نیمه‌ها را مدنظر دارد تا با ورود آب به دریاچه در طول سال با احیای پوشش گیاهی و سایت‌های پرندگان مهاجر به منظور تحقق هدف احیای تالاب اقدامات موثر و سازندهای انجام دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: حق آبه تالاب بین‌المللی هامون از محل چاه نیمه‌ها و ده‌ها طرح و پروژه مطالعاتی و اجرایی از قبیل پروژه های عمرانی لایروبی و حفر کانال بمنظور هدایت آب به مناطق بحران خیز از جمله برنامه‌های این اداره کل است که خوشبختانه طبیعت زیبای امروز سیستان، هوای نسبتا خوب، سبز شدن حاشیه جاده‌ها، پیدایش بستر مناسب برای چرای دام‌ها و احشام، رونق صید و صیادی و کشت و کارهای امروز مردم منطقه علاوه‌بر لطف الهی که سرمنشاء خیر و موجب بارش‌های مداوم امسال بود، مرهون تلاش‌های شبانه روزی و خستگی‌ناپذیر محیط بانان و دوستداران محیط زیست است.

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به برنامه جامع مدیریت یک پارچه تالاب بین‌المللی هامون و پیگیریهای طولانی مدت انجام شده، حق آبه با توجه به نیاز آبی این تالاب و موضوعات محیط زیستی متناسب با آن از محل چاه نیمه‌های سیستان تامین و وارد تالاب شد.

وی خاطرنشان کرد: پایش شبانه روزی تالاب بین المللی هامون و مبادی ورودی آب تالاب، بازگشایی مبادی ورودی آب در خاکریز مرزی و بازدید مستمر از این ورودی‌ها، اجرای طرح‌های هدایت آب به کانون‌های مناطق بحرانی و قسمت‌های مختلف تالاب و انجام مطالعات کارشناسی توسط تیم فنی و محیط بانان سخت کوش موجب شد تا بتوانیم از سیلاب ورودی به منطقه حداکثر بهره‌برداری مفید و اصولی را ببریم.

پورمردان بیان کرد: روان آبهای سیلابی از دشت‌های اطراف و حق آبه از محل چاه نیمه‌های سیستان هم‌اینک تنها منبع تامین آب برای تالاب بین المللی هامون در جهت حفظ و احیای این تالاب بزرگ و موثر در زیست و زندگی اقشار مختلف مردم سیستان است،.

وی گفت: امسال به دلیل پیشگیری از برداشت‌های بی‌رویه که در سنوات گذشته اتفاق می‌افتاد و میزان کمی از حق آبه زیست محیطی به تالاب هامون می‌رسیده این اداره‌کل اقدام به رهاسازی حق آبه در اواخر بهمن کرده که امیدواریم عمده میزان آب را با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده به هامون هیرمند و کانون بحرانی گرد و غبار در جنوب تالاب هامون منتقل کنیم.

منبع خبر :

https://www.irna.ir/news/83688277

تاریخ انتشار :

2020-02-24

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری