شاخص آلایندگی هوا درشهرستان فهرج به ۴۰ برابر حد مجاز رسید

کرمان – ایرنا – مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با اشاره به اینکه شاخص آلایندگی هوا در فهرج امروز (سه شنبه) به ۴۰ برابر حد مجاز رسیده است گفت: پدیده گرد و غبار و سلامت مردم شرق این استان نباید در سایه کرونا به دست فراموشی سپرده شود.

مرجان شاکری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به محرومیت مناطق شرق استان کرمان اشاره کرد و افزود: از مسئولان می خواهیم موضوع مهار گرد و غبار کرمان سال آینده با توجه به محرومیت بسیاری از مناطق این استان و البته شرایط حاکم به طور ویژه دیده شود.

وی با اشاره به کمبود امکانات در شرق استان کرمان تصریح کرد: گرد و غبار در بهمن ماه سال جاری هر هفته ۲ تا سه روز میهمان مردم شرق استان کرمان بخصوص شهرستان های ریگان و فهرج بوده و زندگی روزمره و سلامت اهالی این مناطق را تحت تاثیر قرار داده است.

وی با اشاره به گذشتن شاخص آلایندگی هوا در فهرج از ۴۰ برابر حد مجاز اظهار داشت: اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان با توجه به شرایط فعلی پیشنهاد می کند با تایید دانشگاه علوم پزشکی و با محوریت فرماندار ادارات این شهرستان تا رسیدن شرایط به حالت عادی تعطیل شود.

از بین رفتن پوشش گیاهی به دلیل خشکسالی های پیاپی و وقوع توفان شن در این شهرستان در بسیاری از ایام سال موجب بروز ریزگردها و مختل شدن زندگی اهالی این منطقه می شود.
شاخص آلایندگی ناشی از ذرات معلق در هوا بین صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۰ تا ۱۰۰ هوای سالم، بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هوای ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۰ تا ۲۰۰ هوای ناسالم برای تمام افراد و از ۲۰۰ به بالا خطرناک است.
ذرات معلق هوا (PM) اصطلاحی است که برای توصیف ذرات جامد و مایع پراکنده شده در هوا استفاده می شود.
ذرات معلق هم از نظر جنس و هم از نظر سایز بسیار متنوع است ولی با توجه به اندازه آنها به سه نوع ذرات درشت (coarse particles) یا PM۱۰ ذرات ریز (fine particles) یا PM۲.۵ و ذرات بسیار ریز (ultra fine particles) یا PM۰.۱ تقسیم می شود.
مرکز شهرستان فهرج در ۲۶۰ کیلومتری شرق کرمان و مجاورت شهرستان بم قرار دارد.

منبع خبر:

https://www.irna.ir/news/83699348

تاریخ انتشار :

2020-03-03

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری