کاهش نهال‌کاری در کانون‌های ریزگرد خوزستان به یک هزار هکتار

اهواز – ایرنا – سرپرست منابع طبیعی خوزستان با اشاره به کاهش اعتبارات نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار این استان گفت: امسال نهال‌کاری در کانون‌های بحرانی گرد و غبار به یک هزار هکتار رسیده است.

کوروش کیانی در گفت وگو با ایرنا به مناسبت روز ملی درختکاری اظهار داشت: در سال جاری ۷۰۰ میلیارد ریال در قالب طرح مقابله با ریزگرد به این اداره کل اختصاص یافته که ۶۷۰ میلیارد ریال از آن برای مراقبت و نگهداری نهالکاری‌های انجام شده در سال‌های گذشته، هزینه شده است.

به گفته وی امسال اعتبارات گرد و غبار به صورت ملی توزیع شده و به بخش‌های دیگر اختصاص یافته بود.

وی تاکید کرد: استانی شدن اعتبارات و اختصاص ردیف اعتباری مستقل به برنامه مهار کانون‌های گرد و غبار از برنامه‌های سال آینده است.

کیانی درباره برنامه‌های این اداره کل در سال جاری، توضیح داد: مراقبت از ۲۰ هزار هکتار نهالکاری در کانون‌های گرد و غبار، قرق ۱۱۲ هزار هکتار از عرصه‌ها و نهالکاری جدید در یک هزار هکتار از کانون‌ها در برنامه است.

وی با تشریح اقدامات این اداره کل در مهار کانون‌های گرد و غبار در سال های ۹۵ تا ۹۷، اظهار داشت: در این مدت ۲۶ هزار و ۳۲۰ هکتار نهالکاری در کانون‌های گرد و غبار در جنوب شرق اهواز انجام شده است.

کیانی افزود: مراقبت و نگهداری در ۲۵ هزار هکتار از عرصه ها و پنج هزار هکتار مدیریت هرزآب نیز در همین راستا اجرا شده است.

وی با اشاره به اجرای عملیات مالچ‌پاشی و نهارکاری ۲۳ هزار هکتار از شن‌زارها، اضافه کرد: ۱۳۲ هزار هکتار قرق برای حفاظت از پوشش گیاهی فعلی عرصه‌ها و ۱۲۲ هزار هکتار نیز مدیریت چرا انجام شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، مقرر شده است که از ظرفیت بخش‌های غیردولتی برای اجرای طرح مهار کانون‌های گرد و غبار استفاده شود، در همین راستا طرحی ارائه شده تا از سرمایه گذاران بخش خصوصی دعوت به همکاری کنیم.

وی با تاکید بر مشارکت همگانی برای مهار کانون‌های ریزگرد در استان، اضافه کرد: تنها در صورتی که عزم عمومی و مشارکت باشد می‌توانیم به اهداف خود برسیم و استفاده از ظرفیت مردمی علاوه بر تسریع در مهار این کانون‌ها، می تواند به اشتغالزایی در منطقه نیز منجر شود.

منبع خبر:

https://www.irna.ir/news/83703113

تاریخ انتشار :

2020-03-05

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری