نهالکاری ۲۶ هزار هکتار از کانون‌های ریزگرد خوزستان تا به امروز

اهواز – ایرنا – مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان گفت: در زمینه تثبیت عرصه‌های گرد و غبار در استان خوزستان تاکنون حدود ۲۶هزار هکتار نهالکاری، ۱۲۰هزار هکتار عملیات قرق، ۱۱۲هزار هکتار مدیریت چرا و ۵۶۰ هکتار بوته‌کاری انجام شده‌است.

کوروش کیانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در کنار همه اقدامات برای مقابله با ریزگرد در کانون های گرد و غبار و مساله تثبیت شن های روان، نهالکاری در کانون ها در مراحل پایانی قرار دارد و تاکنون بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی با بیان این که هفت کانون گرد و غبار شناسایی شده اظهار داشت: این کانون ها در شهرستانهای مختلف مانند اهواز، خرمشهر، هویزه، کارون، ماهشهر و هندیجان پراکنده شده اند و  مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که ۳۶۰ هزار هکتار عرصه این کانون های گرد و غبار هستند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با اشاره به انجام اقداماتی به منظور تثبیت کانون های گرد و غبار  از سال ۹۵ تا کنون توضیح داد: تاکنون اقدامات مختلفی مانند  نهالکاری و آبیاری نهال ها، بوته کاری، قرق، مدیریت چرا، مرطوب سازی و پخش آب برای مقابله با گرد و غبارهای با منشا داخلی انجام شده است.

وی با اشاره به روند نهال کاری در کانون های گرد و غبار بیان کرد: در کارهای بیولوژیکی قطعا مشکلاتی وجود خواهد داشت، در سیل اخیر نیز برخی نقاط نهالکاری شده دچار آبگرفتگی شد که نهال ها آسیب دیدند اما مجددا واکاری شدند و اکنون دارای پوشش گیاهی خوبی است.

کیانی با بیان اینکه کارهای تدوین مطالعاتی و بازنگری مطالعات به طور همزمان در حال انجام است بیان کرد: سال ۹۸ در حدود ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار از کانون های گرد و غبار نهال کاری شد که بخشی از آن به خاطر سیل اجرایی نشد، در سال جاری  نیز عملیات نهالکاری حدود ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کانون های گرد و غبار با کمک بسیجیان آغاز شده  است.

به گزارش ایرنا پس از توفان شدید گرد و غبار بهمن سال ۹۵ در خوزستان،  طرح مهار کانون‌های گرد و غبار در این استان به صورت اضطراری آغاز شد اولویت این طرح مهار کانون‌های فوق بحرانی در جنوب و جنوب شرق اهواز موسوم به کانون شماره ۴ با وسعت ۱۱۲ هزار هکتار است برای نهال‌کاری در کانون بحرانی (کانون های ۳ و ۴) برنامه ۱۰ ساله پیش بینی شده که شامل عملیات بیولوژیک (نهالکاری) و پخش سیلاب به صورت مصنوعی در هورهای محلی است.

منبع خبر:

https://www.irna.ir/news/83742813

تاریخ انتشار :

2020-04-07

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

دسته بندی :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری