مالچ پاشی به محیط زیست و ذخایر جانوری آسیب می‌زند/ لزوم ارائه طرح‌های مردمی برای مقابله با ریزگردها

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم گفت: مالچ پاشی در حال حاضر هم هزینه‌های بالایی بر دولت تحمیل می‌کند و هم به محیط زیست و ذخایر جانوری کشور آسیب می‌زند.

روح الله ایزدخواه در گفتگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، درباره مالچ پاشی برخی اراضی در جنوب کشور اظهار کرد: طبق آمارهای جدید در خوزستان حدود ۴۰۰ هزار هکتار کانون ریزگرد وجود دارد؛ هرچند در سال‎های اخیر به دلیل بارندگی‎های خوبی که صورت گرفته است بخشی از این اراضی احیا شده‌اند اما به هر ترتیب غرب خوزستان کانون ریزگرد است و اکنون دولت تلاش می‌کند با مالچ پاشی، کانون‌های ریزگرد را مدیریت کند.

وی افزود: گرچه الان کانون‌های ریزگرد یک تهدید محسوب می‌شود اما اگر به درستی مدیریت شود همین کانون‌های ریزگرد هم می‌تواند فرصت باشد، البته هنگامی این امر به وقوع می پیوندد که دولت به جای مالچ‌پاشی، اراضی را تقسیم بندی و بهره‌برداری از آن را به مردم محلی واگذار کند.

مردم بومی توان بیابان زدایی دارند

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم خاط نشان کرد: اگر کانون‌های ریزگرد در اختیار بومیان، روستاییان و عشایر خود منطقه گذاشته شود، آنان با کاشت گیاهان مثمر و متناسب با شرایط منطقه و بدون آسیب به محیط زیست، کانون‌های ریزگرد را مدیریت می‌کنند.

ایزدخواه ادامه داد: مالچ پاشی در حال حاضر هم هزینه‌های بالایی بر دولت تحمیل می‌کند و هم به محیط زیست و ذخایر جانوری کشور آسیب می‌زند در حالی که دولت می‌تواند همین منابع مالی موجود را صرف تامین نهاده ها و لوازم آبیاری کند تا مردم از کانون‌های ریزگرد، گیاهان دارویی و علوفه تولید کنند.

خراسان جنوبی مدل موفق بیابان زدایی توسط مردم است

وی افزود: در خراسان جنوبی منطقه‌ای بیابانی وجود داشت که شن‌زار و ماسه‎زار بود و شن‌ها دائم جاده مواسلاتی را می پوشاندند، اما بیابان زدایی به شیوه مردمی در دستور کار قرار گرفت و اتفاقا موفق هم بود.

این کارشناس سیاستگذاری اقتصادی اضافه کرد: در این شیوه از روستائیان و مردم بومی خراسان جنوبی کمک گرفته شد و اداره زمین در اختیار آنان قرار گرفت تا در بیابان کشت کنند و محصول نهایی را برای دام‌های خود ببرند.

ایزدخواه خاطر نشان کرد: این مدل در خراسان جنوبی به حدی موفق آمیز بود که مردم درخواست می کردند تا اراضی دیگر هم در اختیار آن‌ها قرار بگیرد تا از آن محصول برداشت و آن را احیا کنند.

منبع خبر:

https://ana.ir/fa/news/16/486317

تاریخ انتشار :

2020-05-05

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری