دستگاه سنجش گرد وغبار در آلوده ترین شهر جهان از کار افتاد

همزمان با شروع موج جدید بادهای ۱۲۰ روزه و جولان ریزگردها در جنوب شرق کشور، ۲ دستگاه سنجش گرد و غبار این منطقه از کار افتاده است و امکان ثبت داده های مهم آماری وجود ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر هامون، پیگیری خبرنگار ما نشان می دهد که علی رغم آغاز وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان، دستگاه سنجش گرد و غبار سیستان از کار افتاده است.
 
این اتفاق در حالی روی داده که چند روزی است بر شدت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در این منطقه افزوده شده و گرد وغبار شرایط کیفی هوای زابل را با چالش روبه رو کرده است.
 
این اتفاق سبب شده است تا اطلاعات کیفی زابل فقط از طریق تنها ایستگاه سنجش گرد وغبار محیط زیست در شمال استان پایش شود.
 
این در حالی است که سال ۲۰۱۶سازمان جهانی بهداشت به استناد اطلاعات ایستگاه سنجش گردوغبار محیط زیست زابل، این شهر را به عنوان آلوده ترین شهر دنیا معرفی کرد.
 
گپ آماری بزرگ در روند ثبت داده ها
 
محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در این باره گفت: در حال حاضر ۲ ایستگاه سنجش گرد وغبار استان در زاهدان و زابل به دلیل محدودیت های اعتباری غیرفعال شده است که این موضوع یعنی امسال داده های غلظت غبار بادهای ۱۲۰ روزه زابل را نخواهیم داشت و یک گپ آماری بزرگ در روند ثبت داده های این بخش ایجاد می شود.
 

تعامل دستگاه های اجرایی برای رفع مشکل
 
 با توجه به این مهم، موضوع را از عباسعلی ارجمندی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری پیگیری کردیم، این مقام مسئول در این خصوص گفت: با توجه به اهمیت تعیین میزان غلظت گرد و غبار در شرایط بادهای ۱۲۰ روزه سیستان حوزه مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان با هدف کمک به مردم و در راستای تعامل با سیستم اجرایی، در خصوص تعمیر ۲ ایستگاه دستگاه سنجش گرد وغبار سیستان و بلوچستان ورود پیدا کرده است.
 
وی ادامه داد: با همکاری اداره کل هواشناسی و فرمانداری های حوزه سیستان این دستگاه ها در اسرع وقت درست می شود، چراکه نگاه این است که برای مردم اقدامی انجام می شود که این کمک ها می تواند در راستای سبد حمایتی یا تجهیز دستگاه های اجرایی به لوازم مورد نیاز باشد.  

منبع خبر:

https://www.dana.ir/news/1617992.html/

تاریخ انتشار :

2020-06-14

منتشر کننده :

Masoudi

به اشتراک بگذارید :

پست های مرتبط


سایه ویرانگر گرد و غبار بر روی آبسنگ‌های مرجانی

تهران – ایرنا – مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وقتی گرد و غبار بر روی دریاها و اقیانوس‌ها...

نهال‌کاری در کانون‌های گردو غبار بستر تالاب هامون

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت:طرح نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار تالاب بین‌المللی هامون به مساحت بیش‌از...

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار ۳۷۰ میلیون دلار هزینه کرده است

تهران – ایرنا – دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ حدود ۳۷۰...

آیا ۴ کانون جدی تولید گردوغبار دریاچه ارومیه مهار شدند

تهران (پانا) – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت میزان قابل توجهی از گرد و غبار در حوضه...

نظر خودت را بیان کنید

اخبار

اعضای حقوقی شبکه

اعضای حقیقی شبکه

گزارش

فناوری